• Admin

217 bin KYK Borçlusuna Haciz Şoku

Ekim ayında 217 bin KYK borçlusuna e-haciz yapıldı

KYK borçlarını ve diğer vergi türlerini ödemeyen kişilere e-haciz işlemi başlatıldı.

Hükümet KYK borçları için e-hacizlere başladı. Yapılan işlemlere göre KYK borcu olan birisi çalışsın veya çalışması, hesabında parası olsun veya olmasın e-haciz işlemi uygulanacak. Ayrıca e-haciz işlemleri Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezaları da kapsayacak.

Hükümet bütçede ortaya çıkan açıkları kapatabilmek için e-haciz sistemine geçiş yaptı. E-haciz sistemi ile KYK borcu olan kişilerden işsiz olup olmamasına, hesabında para olup olmamasına bakılmaksızın borçları tahsil edilecek. Bunun yanı sıra e-haciz sisteminin kapsamı genişletilerek Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezalar için geçerli hale getirildi.

Ekim ayında KYK borçları bulunanlar için uygulanmaya başlanan e-haciz sisteminin de kapsamı genişletildi. Artık çalışsın veya çalışmasın, hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte, KYK borcu olup henüz çalışmayanların da hesaplarına e-haciz işlemi yapıldı.

BÜTÇE AÇIĞI BÜYÜYOR

Türkiye ekonomisinde önemli bir sorun olan bütçe açığı ise büyümeye devam ediyor. 2019 yılı için hedeflenen bütçe açığı daha sonradan Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 125 milyar lira olarak revize edilirken, 2020 bütçe açığının ise daha da artarak 358 milyar lira olacağı öngörülüyor.

61 görüntüleme
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
Adü Hemşirelik Fakültesi'nden Hemşirelik Haftası Mesajı
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Ödüllü Şarkı Yarışması
Eğitimciler için yeni 'Kariyer ve ödüllendirme sistemi'
Prof. Dr. Yelda Özsunar Dayanır, Tv den "Sora Sora" Programına Konuk Oldu
Sınavlar emanetçilere yüzlerce lira kazandırdı
Show More