• Admin

TEMMUZ’DA (İM JULİ)

En son güncellendiği tarih: 21 Kas 2019


“Değer mi hiç, değer mi hiç

Değer mi, değer mi, değer mi söyle

Bir rüya ömür boyu

Sürer mi, sürer mi, sürer mi böyle”

Evet İm Juli(Almanca Temmuz'da demek) bir rüyayı,bir hayali anlatıyor.Ömür boyu sürebilecek bir rüyayı.Aynı zamanda bir yol hikayesi fakat hem dışarda hem de içerde yapılan bir yolculuk.Bir kendini keşfetme hikayesi.Bu nedenle filmin daha ilk sekansında Daniel ile İsa konuşurken, arabada çalan Sezen Aksu “Değer Mi?” diyerek filmin nüvesini fısıldıyor bize.Bir anlamda foreshadowing* yapıyor.


Mesnevi’de hazine arayan bir adama dair bir öykü vardır.Öykü şöyle : "Bağdat'ta büyük mirasa konmuş bir adam vardı, kısa zamanda onca serveti saçıp savurdu, yoksul ve muhtaç bir hâle geldi. Miras malın vefâsı yoktur, insana fayda vermeden geçip gider. Mirasa konan , malın kıymetini bilmez. Çünkü onu hiç emek sarf etmeden elde etmiştir.

Mirasyedi fakirleşip sıkıntıya düşünce, el açıp Allah'a yalvarmaya başladı. Günlerce yalvardıktan sonra nihâyet bir gece rüyasında: “Rızka kavuşman için Mısır'a gitmen gerek, orada büyük bir hazineye ulaşacaksın.” denildi.

Adam uyanınca hiç vakit kaybetmeden Mısır'ın yolunu tuttu. Bu uzun mesafe ona çok ağır gelmişti. Aç, susuz, bitkin, bir haldeydi. Günlerce perişan bir vaziyette, Mısır sokaklarında dolaştı. Ne bir parça ekmek bulabildi, ne de hazinenin izine rastladı. Nihâyet dilenmeye karar verdi, gündüz utandığı için geceleri dilenecekti. Gece olunca sokaklarda dolaşmaya başladı. Tesadüf bu ya o sırada Kahire'de hırsızlar çoğalmıştı. Bekçi onu yakaladı, hırsız sanarak güzelce bir dövdü. O zaman acemi dilenci, zavallı yoksul: “Ne olur vurma. Mesele çok başka. Dövme, sana işin gerçeğini söyleyeceğim!” diye feryat etti.

Bekçi: “Peki söyle bakalım, gecenin bu vaktinde burada ne arıyorsun? Belli ki yabancısın. Sakın yalan söyleme, bana doğruyu söyle.” dedi.

Adam yeminler ederek olanları anlatmaya başladı: “Ben ne hırsızım ne de yankesici, garip bir Bağdatlıyım.” diye başlayarak rüyasını ve aradığı defineyi anlattı.

Bekçi onun doğru söylediğine inandı: “Bre ahmak sen nasıl akılsız bir adamsın ki bir rüyaya inanarak, bir hayâle kapılıp buralara kadar gelmişsin! Ben yıllardır Bağdat'ta, falan mahallenin falan sokağındaki evin şurasında bir define vardır diye görüp dururum. Hiç böyle şeye inanılır mı? Bre akılsız adam, yürü git bir daha da gözüme görünme. Yoksa elimden bir daha kurtulamazsın.” dedi.

Bunları duyan adamın sevincine sınır yoktu, çünkü bekçinin tarif ettiği ev Bağdat'ta bulunan kendi eviydi. Koşarcasına Bağdat'a doğru yola çıktı."


Fatih Akın filmi çekerken bu öyküden mi ilham aldı bilinmez ama film öyküyle aynı temel üzerine oturuyor.Hep aranılan hep beklenilen o mutluluğun yanı başımızda olma ihtimali ve bizim bu ihtimale kör,sağır olma halimiz.O dönem dünya çapında yankı uyandıran Simyacı kitabı da aynı konuyu işler; İspanya'da çobanlık yapan bir gencin,vaat edilen bir hazine için Mısır'a yaptığı yolculuk anlatılır.

Filmin esas çocuğu Daniel Almanya’da kendi halinde bir öğretmendir.O belki öyküdeki gibi bir rüya görüp yola çıkmamıştır ama bir kehanete inanıp,Türk kızı Melek'in ve işaretlerin peşine takılarak kendi hazinesinin/güneşinin/aşkının izinde yollara düşmüştür.O yolda ne çileler çekilir ne badireler atlatılır fakat yaşadıkları onu pişirir ve gözünü açar. Taa ki gerçek hazinesinin önünde durup şunları söyleyene kadar : Sevgilim; Binlerce mil yol katettim, nehirleri geçtim ve dağları aştım. Acı çektim ve ızdıraplara katlandım. Nefsime karşı koydum ve güneşi takip ettim. Karşına çıkıp sana şunu diyebilmek için: Seni seviyorum.”.


*Foreshadowing: Bir hikayede ilerde olacak herhangi bir olayı yazarın önceden küçük ipuçlarıyla belirtmesi.

Sezer Tüccar
247 görüntüleme
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
Adü Hemşirelik Fakültesi'nden Hemşirelik Haftası Mesajı
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Ödüllü Şarkı Yarışması
Eğitimciler için yeni 'Kariyer ve ödüllendirme sistemi'
Prof. Dr. Yelda Özsunar Dayanır, Tv den "Sora Sora" Programına Konuk Oldu
Sınavlar emanetçilere yüzlerce lira kazandırdı
Show More