• sezertuccar

THE EQUALIZER/ADALET

En son güncellendiği tarih: 22 Kas 2019


“The Equalizer/Adalet’te Denzel Washington, huzur dolu sakin bir hayat sürmek için gizemli geçmişini geride bıraktığına inanan bir adam olan McCall’u canlandırıyor. Fakat McCall aşırı şiddet yanlısı Rus gangsterlerin kontrolü altındaki Teri (Chloë Grace Moretz) isimli genç kızla tanıştığında, kayıtsız kalamaz , ona yardım etmek zorundadır. Çaresiz olana kaba kuvvet uygulayan herkese karşı intikam almasına olanak sağlayan gizli becerilerle donanmış McCall, verdiği emeklilik kararını bozar ve içinde yatan adaleti yerine getirme arzusunu yeniden bulur. Eğer birilerinin bir derdi varsa, eğer ihtimaller onlardan yana değilse ve eğer başvuracak başka kimseleri yoksa, McCall yardım edecektir. O, Adalet’tir.”


Sony Filmleri Türkiye hesabının film tanıtım metni bu şekilde.”Filmden hiç bahsetmiyorsun” eleştirilerine cevap verdiğimize göre asıl söyleceklerimize geçebiliriz.


“Sorumluluk” diyor Jordan Peterson (Kanadalı klinik psikolog ve psikoloji profesörü) “hayatı anlamlı kılan budur. Git bir ağırlık kaldır, o zaman kendine katlanabilirsin.Bir şeyi yerinden kaldır ve taşı. Yeterince ağır olsun ki kendine, ne kadar işe yaramaz olsam da şunu oradan oraya taşıdım diyebilesin.” Bu her insan için geçerli olsa da özellikle erkekler kendi sorumluluklarını bulmak zorundalar Peterson'a göre, çünkü yaşamayı değerli kılan bir şeyleri yoksa Peter Pan olarak kalırlar.Kadınlar hayatı değerli yapan daha farklı yetilere sahipler.En temelinde annelik,biyolojik kökeni sebebiyle babalık müessesesinden çok daha geniş bir yaşam alanını kaplar mesela.Fakat erkek, hayatıyla ne yapacağına,hangi sorumluluğu omuzlayacağına karar vermek zorundadır zira değer atfedilen sorumluluğun alternatifi dürtüsel,bayağı zevkler ve nihilizmdir. ”İnsanlar kendileri seçtikleri sürece ağır bir yükü taşıyabilirler” diye belirtiyor profesörümüz. ”Ben hiçbir yükü taşımayacağım da diyebilirler tabii.Ama o zaman çekecek bir kızağı olmayan kızak köpekleri gibi can sıkıntısıyla kendi bacaklarını parçalarlar.Çünkü insanlar yük hayvanlarıdır.Bir ağırlığı çekmeleri gerekir.”


  • Havalı adamlar patlamaya doğru bakmaz fragmanı


Film, Peterson’un bu tezine uygun olarak "Hayatınızın en önemli iki günü; doğduğunuz gün ve neden doğduğunuzu anladığınız gündür." sözüyle açılıyor.Mark Twain söylemiş.Muhtemelen eski bir asker ya da ajan olan Denzel Washington(McCall) belki karısının kaybı sebebiyle de eski hayatını geride bırakarak kendine yeni bir sayfa açmış ve yeni bir rutin edinmiştir.8-5 bir işte çalışır,iş arkadaşlarına yardım eder,her sabah ayakkabısını fırçalar,her akşam aynı kafeye gider vesaire.Bir de sürekli kitap okur .Filmin ilk yarısı boyunca okuduğu kitap Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz romanı ki bu tesadüfen seçilmiş bir kitap değil. Günleri böyle geçer kahramanımızın. Fakat yeni hayatına anlam katabilmek adına tutunduğu bu rutin onu belli bir yere kadar taşır.Çünkü potansiyelinin çok altında sorumluluklar taşımaktadır.


Ve tabii ki sonunda kavga onu bulur o da bu meydan okumayı kabul eder.Rus mafyası, kafeden arkadaşı olan zavallı bir kızı hastanelik etmiştir ve hey onlar kime bulaştığını biliyorlar mıdır (you messed with the wrong guy movie) ! Ne de olsa okuduğu kitapta da anlatıldığı gibi yaşlı adam yaşlı adam olarak kalmalı, balık balık olarak.Denzel Washington da süper vigilante* olarak kalmalıdır.


Sahip olduğu özel yetenekler güçlünün mazlumu ezdiği yerde durumu eşitlemek için kullanılıp güce denge getirilmelidir [“You were supposed to bring balance to the force”( Obi-Wan)]. Zalimlere savaş açarak, kendi kalibresindeki-daha altında değil- sorumluluğu sırtlayan kahramanımız böylece huzura kavuşabilir.


*Vigilante : Yasal yetkisi olmadan kendi düşüncesine göre düzen korumaya çalışan kimse.  • Jordan Peterson'un ilgili konuşması0 görüntüleme
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
Adü Hemşirelik Fakültesi'nden Hemşirelik Haftası Mesajı
KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Ödüllü Şarkı Yarışması
Eğitimciler için yeni 'Kariyer ve ödüllendirme sistemi'
Prof. Dr. Yelda Özsunar Dayanır, Tv den "Sora Sora" Programına Konuk Oldu
Sınavlar emanetçilere yüzlerce lira kazandırdı
Show More